Nadaleko poznato lečilište Banju Koviljaču, koja je tokom istorije doživljavala svoje „zlatne“ periode, svojevremeno je krasio boemski život, čije prisustvo ipak nije isključivalo poštovanje koje je vladalo među ljudima, kao ni više moralne vrednosti, o čemu svedoče brojni dokumenti i fotografije u kolekcijama potomaka vinovnika prošlih vremena.
Svedočanstva takvih društvenih pojava, sabranu i temeljno proučenu arhivsku građu Banje Koviljače prenošenu pokolenjima, tamošnji turistički poslenik Vladimir Vulović je predstavio u svom novom dokumentarnom delu, knjizi pod nazivom „Banja Koviljača – čuvena sa svoje lekovitosti i romantike“.
U razgovoru za „Loznički nedeljnik“ Vulović je rekao da je tokom prikupljanja materijala bio impresioniran svime što je našao u njemu dostupnim arhivama i da je želeo da čitaocima prenese svoje utiske, od kojih je izdvojio fotografiju dame pored terase „Kur-salona“ iz 1928. godine i meni hotela „Podrinje“ pripreman u čast dočeka kralja Aleksandra I Karađorđevića.
– Posebno mi je zanimljivo da je to vreme bilo vreme poštovanja i mnogo viših moralnih vrednosti, pa se, recimo, u pismu jedne devojke koja je otišla u Pariz, a njen momak je čekao u Banji Koviljači, ona njemu obraća sa „Poštovani“ – ukazao je Vulović i dodao da su mu na fotografijama najviše privukli pažnju raniji načini odevanja.
Vulović je naveo da je nova knjiga njegovo treće po redu delo o Banji Koviljači i da su joj prethodile knjiga „Kovilje“ izdata 2010. godine i edicija „Kraljevska Banja Koviljača“ objavljena tri godine kasnije, u kojoj je osim osvrta na tradiciju i istoriju, jedan deo bio posvećen sadašnjem trenutku Banje Koviljače i okoline.
Ceo tekst je dostupan u štampanom izdanju „Lozničkog nedeljnika“.