Međunarodnim naučnim skupom pod nazivom „Balkansko poluostrvo Jovana Cvijića: istorijski izvori i savremeni trendovi u društvenoj geografiji“ u Obrazovno-kulturnom centru „Vuk Karadžić“ u Tršiću, održan je drugi deo manifestacije „Dani Jovana Cvijića“, posvećene liku i delu znamenitog geografa svetskog glasa rođenog u Loznici.
Ovim naučnim skupom zapravo je obeležena stogodišnjica od objavljivanja kapitalne Cvijićeve monografije „Balkansko poluostrvo – društvena geografija“ na francuskom jeziku u Parizu 1918. godine.
Na skupu je učestvovalo 40 naučnika koji se bave izučavanjem Cvijićevog rada, a oni su došli iz Švajcarske, Austrije, Bugarske, Italije, Rusije, Slovenije, Hrvatske, Republike Srpske, Makedonije i Crne Gore.
– Ovu monografiju Jovan Cvijić je objavio 1918. godine u Parizu kada je za vreme Prvog svetskog rata boravio u tom gradu kao predavač na Univerzitetu u Sorboni, gde je predavao predmet „Etnografija balkanskog poluostrva“ – rekla je za „Loznički nedeljnik“ Biljana Radičević, geograf iz lozničkog Centra za kulturu „Vuk Karadžić“.
Ona je dodala da je uporedo sa svojim predavanjima Cvijić spojio sve svoje istraživačke podatke u jednu monografiju.
– Poznato je da je Cvijić pored oblika reljefa proučavao i karakteristike stanovništva, naselja i tipove kuća, a o stanovništvu, naseljima i migracijama je pisao i u svojoj monografiji „Balkansko poluostrvo“ – navela je Radičevićeva.
Profesor doktor Mira Mandić sa Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Banjaluci ocenila je da su problemi kojima se bavio Jovan Cvijić jednako aktuelni i danas, što je jedan od povoda za održavanje naučne konferencije posvećene ocu i naučniku geografije Balkanskog prostora.
Drugi razlog za održavanje skupa, kako je ukazala, jeste da se proveri koliko su aktuelni njegovi problemi i koliko mi danas možemo da doprinesemo njihovom rešavanju.
– Ovaj skup treba da obeleži vrlo važnu godišnjicu i da podseti da je Jovan Cvijić bio začetnik geografske nauke i jedan od najvećih naučnika koje je proučavao balkanski prostor – naglasila je Mandićeva.
Ceo tekst je dostupan u štampanom izdanju „Lozničkog nedeljnika“.