Borba protiv trgovine ljudima: PREVENTIVNI RAD NAJDELOTVORNIJI

Crveni krst zajedno sa republičkom organizacijom i američkim UNITAS-om realizuje svakog meseca radionice u obrazovnim ustanovama u našem gradu. Veliki broj mladih u potrazi za poslom i daljim obrazovanjem lako upada u lanac trgovine ljudima.

130
trgovina ljudima loznica
Ulična akcija povodom Evropskog dana protiv trgovine ljudima. Foto: Lotel Media Group

Loznički Crveni krst je za više od 10 godina obučio oko 50 edukatora i 10 trenera u oblasti borbe protiv trgovine ljudima, a ono što u kontinuitetu cele godine rade je preventivni rad, obuka edukatora po osnovnim i srednjim školama i organizovanje radionica.

– Podacima koliko pojedinaca učestvuje u lancu trgovine ljudima raspolaže policija, a uloga Crvenog krsta je najviše zasnovana na edukaciji i prevenciji – rekla je sekretarka Crvenog krsta u Loznici Vesna Melezović.

– Crveni krst Loznice zajedno sa Crvenim krstom Srbije i američkom humanitarnom organizacijom UNITAS sprovodi deo programa u okviru kog svakog meseca imamo osam radionica, po četiri u osnovnim i srednjim školama, a od ove godine uključili smo i predškolsku ustanovu i to u pripremnoj grupi u Osnovnoj školi „Anta Bogićević“ – istakla je Melezovićeva.

– Predškolcima prilagođavamo priču i ne govorimo im o seksualnoj eksploataciji, već da ne smeju zbog čokolade ili bombone ići za nepoznatim „čikom ili tetom“ ili pak otvarati vrata kad neko pozvoni. Deca to odlično shvataju i sa školama imamo izuzetnu saradnju – objasnila je ona.

– Najveći problem Crvenog krsta je što nam obučeni edukatori i treneri odlaze u veće gradove radi nastavka školovanja tako da uvek iznova moramo da pripremamo drugu decu za ovaj program – naglasila je Melezovićeva.

– Danas veliki broj mladih u potrazi za poslom i daljim obrazovanjem lako upadaju u lanac trgovine ljudima, a i deca, gde god smo imali radionice, iznosila su svoje primere da su, na primer, imala od nepoznatih osoba ponudu slatkiša ili prevoza, tako da smo im ukazivali na potencijalne opasnosti i mogu reći da oni dosta toga već znaju – ukazala je ona.

– Trudimo se da predstavimo kakvi trgovci ljudima mogu biti, ne da uplašimo decu, već da ih naučimo kako da zauzmu odbrambeni stav i kako da se ponašaju u tim situacijama – zaključila je Melezovićeva.

Vlada Srbije je u avgustu prošle godine usvojila Strategiju prevencije i suzbijanja trgovine ljudima, posebno ženama i decom, i zaštite žrtava od 2017. do 2022. godine, koja daje adekvatniji i efikasniji odgovor države i društva na problem trgovine ljudima.

To je drugi nacionalni strateški dokument koji uređuje ovu oblast i problematiku.