ЛОЗНИЦА (25. октобар 2024) – Највиши државни званичници у више наврата нагласили да ће експлоатација јадарита и производња литијума бити одобрена само под условом да уопште не угрожава здравље људи. Реализација пројекта „Јадар“ императивно налаже и да се читав процес реализује уз пуну примену највиших домаћих и европских еколошких стандарда.
Убрзо по завршетку прве седнице редовног јесењег заседања на којој Народна скупштина није прихватила предлог 86 посланика опозиције да се у Србији забрани истраживање и експлоатација бора и литијума, еколошки активисти су најавили да ће организовати протесте и блокирање саобраћајница у циљу остваривања њихових ранијих захтева – забране ископавања руде јадарит, напомињући да говорници неће бити из редова опозиције.
Јавности је познато да су председник Србије Александар Вучић, председница Народне скупштине Ана Брнабић и премијер Милош Вучевић до сада више пута јавно истицали да би производња литијума у лозничком крају из подземног рудника компаније „Рио Тинто“, односно њене овдашње фирме „Рио Сава“, упркос великој користи за нашу земљу, могла бити одобрена само ако уопште не угрожава здравље људи и уз пуну примену највиших домаћих и европских еколошких стандарда.
Целокупна потребна документација, на основу које ће стручњаци дати оцену о пројекту „Јадар“ а Србија одлучити, сада је у фази израде која, како је у више наврата и званично речено, неће моћи да се заврши за најмање две године, што јасно указује на то да коначна одлука о могућем отварању рудника јадарита код Лознице, из кога би се према јединственом технолошком решењу уз употребу сумпорне киселине добијали литијум и бор, тек треба да уследи.
Међутим, „протести упозорења“, како су их организатори назвали, почели су 16. октобра у центру Лознице уз присуство појединих опозиционих функционера, када је најављена једночасовна блокада друмских саобраћајница која је уследила три дана касније у Брезјаку на магистралном путу према Ваљеву и на Ибарској магистрали у Прељини код Чачка.
Активисти из организације „Не дамо Јадар“, као и представници њима сличних група су у више наврата најавили да ће протести бити настављени организовањем скупова грађана и блокирањем саобраћаја широм Србије све до испуњења њихових захтева.
Чак и најдобронамернијима то се чини нереално и не баш прихватљиво с обзиром на добро познату чињеницу да ће најмање две године трајати израда пројекта неопходног за разматрање могућег отварања рудника и пратеће документације при чему не треба губити из вида да према резултатима истраживања Демостата које су недавно објавили наши медији опада противљење могућем ископавању јадарита код Лознице и овдашњој производњи литијума.
Истраживање је показало грађани имају највише поверења у мишљење стручњака о могућој производњи литијума у нашој земљи – чак две трећине, односно 65 одсто испитаника.
Ипак, будући да је до сада у јавним иступањима експерата било и потпуно супротстављених ставова и оцена, сасвим реално делује очекивање да ће на основу свеобухватне анализе пројекта „Јадар“ у наредном периоду бити јасно чији су аргументи уверљивији – стручњака који су за или против производње те критичне сировине у Србији.
Аутор: Владимир Елез