Jesenji radovi na njivama u Podrinju: SETVA PŠENICE TEK POČELA

Nedostatak padavina otežava predsetvenu pripremu zemljišta. Stručnjaci savetuju redukovanu obradu, a sa novembarskom setvom obavezno povećati setvenu normu.

317
Jesenji radovi na njivama u Podrinju: SETVA PŠENICE TEK POČELA

Setva pšenice u Podrinju je na samom početku budući da je od 4000 hektara koliko će biti izdvojeno za proizvodnju hlebnog žita na području grada Loznice i opština Krupanj, Ljubovija i Mali Zvornik, do sada zasejano na deset odsto planiranih površina.

Stručnjak za ratarstvo iz lozničke Poljoprivredne stručne savetodavne službe (PSSS) Milenko Đurić za „Loznički nedeljnik“ kaže da su uslovi za setvu izuzetno nepovoljni jer nedostatak padavina tokom jeseni onemogućava da se predsetvena priprema zemljišta obavi kvalitetno.

– U prethodna tri meseca palo je jedva 100 litara kiše po kvadratnom metru i zato je najbolje da poljoprivrednici primene redukovanu obradu, koja se obavlja pomoću teških tanjirača i rotofreza, na svim zemljištima gde je to moguće obaviti pa čak i na teškim – preporučio je Đurić.

Prema njegovim rečima, mehanizacije ima jer su ratari poslednjih godina zahvaljujući podsticajima države nabavili značajan broj priključnih mašina upravo za tu namenu, s obzirom na to da su pre pet godina u Loznici bile samo dve teške tanjirače.

– Sojišta su idealna za redukovanu obradu jer nakon skidanja useva soja ostavlja rastresito tlo, a takva obrada veoma uspešno se obavlja i na kukuruzištima, ali i na poljima suncokreta koji se ove godine u našem kraju sejao mnogo više nego ranije – objasnio je naš sagovornik.

Poljoprivrednike koji ne mogu da obave redukovanu obradu Đurić savetuje da sačekaju veću količinu padavina da bi uopšte mogli ući u parcele i da onda krenu sa klasičnom predsetvenom pripremom zemljišta.

– Setva će biti daleko kvalitetnija ukoliko se obavi sejalicama, a nikako rasturačima đubriva, koje ratari ponekad koriste. Bilo bi poželjno parcelu nakon setve povaljati, da bi samo seme što bolje došlo u kontakt sa zemljom – naglasio je Đurić.

NS 40, Pobeda, Fortuna, Ilina – to su sorte pšenice koje preporučuje ovaj stručnjak s obzirom na to da su se one odlično pokazale u ogledima koje „Poljosavet“ postavlja svake godine na svojim parcelama, ali i sorte Balaton i Aveni (Avenue).

Po svemu sudeći i ove godine najveći deo površina namenjenih uzgajanju pšenice biće posejan u novembru, od čega možda i ne bi trebalo bežati jer su poslednjih godina vremenski uslovi bili takvi da se nisu ispoljavale značajnije razlike u prinosu između oktobarske setve i setve početkom novembra.

– Sa izlaskom iz optimalnih rokova setve neophodno je povećati setvenu normu za deset posto – naglasio je Đurić i ukazao na neophodnost upotrebe odgovarajućih količina mineralnog đubriva i obaveznog valjanja, što će doprineti da ne bude značajnih rizika za
buduću vegetacionu sezonu.