Рио Тинто је угостио групу посетилаца из Европе у долини Јадра ради бољег упознавања са потенцијалом планираног рудника
Разговори су били фокусирани на тему развоја безбедне и одговорне рударске индустрије и развој ширег ланца вредности у производњи батерија на територији Европе
Београд, 20. септембар 2024: Рио Сава, кћерка компаније Рио Тинто у Србији била је домаћин делегацији представника европских пословних и струковних удружења у Лозници, у долини Јадра, и у Београду. У посети су били представници 11 организација и институција, укључујући представнике Euromines (Европско удружење за рударство, метале и минерале), Еурометауxа (Европско удружење за произвођаче обојених метала и рециклера), Међународног удружења за литијум (ILiA – светско струковно удружење литијумског ланца вредности), као и Федерације немачких индустрија (BDI).
Зелена и дигитална транзиција су покренуле глобалну потражњу за литијумом. Одговор европских земаља на то је прокретање анализе споствених ресурса и разматрање могућности да се снабдевање будућих потреба за критичним сировинама у већој мери задовољава са територије Европе. Пројекат „Јадар“ представља прилику за развој савременог и одговорног рударског пројекта светске класе. Такође има потенцијал да постави нове стандарде за безбедно ископавање и прераду литијума и бора истовремено водећи рачуна о управљању и ублажавању потенцијалних утицаја на животну средину.
Chad Blewitt, извршни директор Пројекта „Јадар“, Рио Тинто, рекао је овим поводом: „Као једно од највећих и најквалитетнијих лежишта у Европи, Пројекат „Јадар“ је тренутно у центру пажње. Ова посета је била одлична прилика за представљање наших активности у претходних 20 година, сарадње са локалном заједницом и Владом Србије, али и прилика да разговарамо о заједничким изазовима са којима се суочавају европске земље које намеравају да реализују своје пројекте експлоатације литијума и развију сопствене ресурсе.“
Током дводневне посете, група посетилаца је учествовала у презентацијама потенцијалне економске и друштвене користи Пројекта „Јадар“ као и активности које смо предузели да одговоримо на питања која се тичу заштите животне средине и отпада, откуп земљишта и обнова средстава за живот, културног наслеђа, заједнице и локални економски развој као и потреба да се води дијалог заснован на чињеницама како бисмо ублажили штетан утицај ширења дезинформација.
Коментаришући посету, заменик генералног директора удружења Euromines Florian Anderhuber рекао је следеће: „Имајући у виду да расте притисак на светске ланце набавке, Европа намерава да подстакне развој индустрије која је од кључној значаја за будући економски раст и конкурентност. Закон о критичним сировинама мотивисао је све земље да процене сопствене доступне ресурсе као и могућност рударења у свом окружењу. Балансирање различитих аспеката зелене транзиције кљуни је предуслов је за јавну подршку и подухват вредан труда: постоји јасна веза између одговорног рударства и обезбеђивања сигурности снабдевања – а рударство у Европи у прошлости бележи одличне резултате у одговорном рударењу. Па тако треба да прихватимо сваки нови рудник у Европи као темељ на коме можемо градити нашу будућност.“
Roland Chavasse, генерални секретар, ILiA, је и рекао следеће: „Ми смо овде како бисмо боље разумели пуни потенцијал Пројекта „Јадар“. Литијум је минерал од кључне важности за одговор на климатске промене и неопходан за будућност са ниском емисијом угљеника. Што је већа количина литијума коју Европа може да експлоатише на домаћем тлу, то је краћи ланац снабдевања, а прелазак на нето нула емисију угљеника биће безбеднији. Тај циљ треба ускладити и са јавном прихваћеношћу пројекта у срединама у којима се рудници налазе како бисмо били сигурни да економске и друштвене користи од развоја ресурса имају позитиван утицај на локалне заједнице.“
Kamilla Slupek, директор за одрживост, Eurometaux, додала је следеће: „Како литијум игра кључну улогу у одрживијој будућности, најважнији приоритет јесте одговорно рударство и прерада у Европи. Испуњавање највиших стандарда у заштити животне средине и друштвене одговорности у свакој фази пројекта је кључ за снабдевање тржишта овим одрживим материјалом. Земље широм Европе желе да уче из искуства Србије и примене то знање у потрази за начинима да експлоатишу сопствене ресурсе.“
Chad Blewitt закључује: „Задовољити очекивану потражњу за критичним сировинама значи отварање нових рудника у Европи, а за нове руднике биће потребан развој нових вештина, иновативност и размену знања. Пројекат „Јадар“ представља невероватну прилику за Србију да постане предводник зелене и дигиталне транзиције у Европи. Посета неких од водећих европских представника пословних и струковних удружења Лозници и Београду, представља одраз наше намере да градимо нове односе и партнерства уз постојећу сарадњу са локалном заједницом, како бисмо обезбедили дугорочни успех пројекта.“